درب خروج اضطراری چیست؟

درب خروج اضطراری چیست؟

درب خروج اضطراری بیشتر در زمان هایی که حوادثی مانند زلزله ، سیل ، جنگ، آتش سوزی و … رخ می دهد مورد استفاده قرار می گیرند.
این در ها به راحتی باز میشن و میتونن جلوی خروج آتش و دود رو از محیط بگیرن تا به دیگر طبقات و فضاهای ساختمان سرایت نکند و جلوی دید دیگر ساکنین را نگیرد.

 

اهمیت و ضرورت تعبیه درب خروج اضطراری در سالن ها و محل تجمعات

خروج اضطراری برای زمان هایی است که ممکن است اتفاق ناگواری رخ دهد ، این گونه درب ها این امکان را فراهم می کنند که شما بتوانید در این مواقع مثلا در زمان قطع شدن برق که نمی توانید از آسانسور ها استفاده کنید از در خروج اضطراری استفاده کرده که مسیر خروج اضطراری مسیر امنی را برای شما فراهم می‌سازد.
خروج اضطراری ، خروج (فرار) سریع  و آسان افراد را در هر زمان و در شرایط اضطراری تضمین می کنند و می تواند در مکانهای عمومی و مکانهایی که در معرض بحران قرار است ، مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

درب خروج اضطراری
خرید درب خروج اضطراری

 

شماره های تماس

  • ۰۲۱۶۶۸۶۰۴۸۷
  • ۰۲۱۶۶۸۶۳۶۴۰
  • ۰۹۱۲۱۰۰۲۱۶۹

 

انواع درب خروج اضطراری موجود در بازار

بسته به کاربری فضا، درهای اضطراری مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال می توان درب های تک لولا، دو لولا، دارای دستگیره، فاقد دستگیره و … .
این درب ها معمولاً دارای دستگیره های اهرمی بزرگی هستند که با فشردن آنها درب باز می شود.
همچنین رنگ انها رنگ هایی روشن و قابل دید مانند قرمز، زرد، نارنجی و … هستند که دیدن آن ها در مواقع خطر یا آتش سوزی راحت است.
پیش از این درب های خروج اضطراری به گونه ای بودند که به صورت دستی باز و بسته می شدند و یا شیشه ای بودند که باید به وسیله چکش تعبیه شده در نزدیکی درب شکسته می شدند. اما امروزه درب های خروج اضطراری در دسته درب های اتوماتیک قرار گرفته اند که این موضوع باعث حل بسیاری از مشکلات شده است.

 

محل نصب در خروج اضطراری

از در خروج اضطراری  معمولا در سینما ها ،  بیمارستان ها ، اماکن صنعتی و تجاری، دفاتر عمومی،هتل ها ، مراکز تجمع افراد ، استادیوم ها و … برای خروج سریع پرسنل  و تخلیه اماکن مورد نظر در صورت بروز حوادث غیر منتظره یا غیره استفاده می شود.

 

 درب خروج اضطراری و ویژگی های آن

  • درب های ضد حریق (خروج اضطراری) که در مواقع آتش سوزی یا بلایای طبیعی مقاومت بالایی در برابر این عوامل دارند می توانند به تخلیه ی مراکزی که افراد بسیاری در آنجا حضور دارند کمک کند.
  • در این مواقع درب های معمولی یا مسدود می شوند یا عبور از آن ها خطرناک است.
  • در خروج اضطراری به راحتی باز می شود و مقاومت بالایی دارد.
  • این درب ها از لایه های نسوز و فولادی، کربن و دیگر مواد مناسب در کنار هم ساخته شده اند که باعث می شود تا دود یا آتش به بیرون نیز سرایت نکند.
  • این درب ها هم راحت دیده می‌شوند هم به راحتی باز شده و امکان خروج (فرار) را برای افراد حاضر در محیط محیا می‌کنند.

 

 در مواقع اورژانسی درب خروج اضطراری چگونه کار می کند؟

در کشورهای پیشرفته  برای درب خروج اضطراری در ساختمان ها استانداردهای مختلفی ارائه شده است که درب ها باید مطابق با آن ها ارائه شوند.
این درب ها به وسیله اپلیکیشن ها و دستگاه های مدیریت مرکزی کار می کنند.
در هنگام بروز حادثه، دستگاه مدیریت مرکزی به صورت خودکار یا به وسیله ریموت کنترل باز خواهد شد و راه خروج اضطراری را برای افراد باز می کند.
سیستم کنترل درب خروج اضطراری دارای سنسور حساس به تکان هایی مانند زلزله، سنسور حساس به حرارت و سایر حسگرها می باشد.
این سیستم ها همزمان با به صدا در آوردن آژیر هشدار، راه فرار را برای افراد داخل ساختمان باز می کنند.
شما می توانید در کنار درهای خروج اضطراری، تجهیزات امنیتی دیگری مانند فواره های آب پاش نیز تعبیه کنید تا راحت تر بتوانید حادثه را کنترل کنید.

 

درب خروج اضطراری باید دارای چه خصوصیاتی باشد؟

در خروج اضطراری یک ساختمان همیشه باید باز باشد و دستگاه ها باید به گونه ای طراحی شده باشند که هر شخصی بتواند با آنها کار کند تا در مواقع اضطراری مشکل پیدا نشود.
همچنین این درب ها باید قابلیت باز شدن به صورت دستی را نیز داشته باشند تا در صورت لزوم به سادگی باز شوند.
در خروج اضطراری باید دارای لولا باشد و درب های اسلایدینگ یا گرد به عنوان درب خروج اضطراری مورد استفاده قرار نمی گیرند. همچنین جهت باز شدن این درب ها باید به سمت خروجی باشد.
جنس بدنه این درب ها باید نسبت به آسیب هایی مانند حریق مقاوم باشد تا در صورت نیاز قابلیت پیشگیری داشته باشد. همچنین این درب ها باید به گونه ای طراحی شوند که قابل تشخیص باشند و برای آنها علامت های جهت دهی تعبیه شوند.

چرا یک ساختمان باید در خروج اضطراری داشته باشد؟

وجود در های خروج اضطراری، امنیت افرادی که داخل ساختمان هستند را بیشتر می کند. معمولا افراد از اهمیت خروج های اضطراری غافل می شوند و به همین دلیل است که بسیاری از حوادث، خسارات مالی و جانی زیادی بر جای می گذارند.
اگر پیش از بروز حادثه، اقدامات ایمنی لازم انجام شود تا حدود زیادی می توان خطرات مختلف را مهار کرد.
همه ساختمان های تجاری و اداری باید یک پلن برای مواقع اضطراری ارائه دهند و این پلن را در جاهای مختلف ساختمان مانند تابلوهای اعلانات، در مسیر خروجی های اضطراری و… نصب کنند.
در صورت نیاز در این پلن ها باید طریقه استفاده از درب خروج اضطراری ساختمان نیز توضیح داده شود.

توجه داشته باشید که خروج اضطراری قسمت خیلی مهمی از پروسه فرار از یک حادثه است و نیاز است که پیش از آغاز به کار ساختمان تکلیف آن مشخص شود.
شما می توانید با راهنمایی های کارشناسان و متخصصان تانیش دُر در این زمینه، درب اضطراری را در ساختمان مورد نظر خود تعبیه کنید.

 

منابع :

 

admin
ارسال دیدگاه