تاریخچه درب اتوماتیک

تاریخچه درب اتوماتیک در جهان

مورخان معتقدند که اولین درب اتوماتیک توسط یک ریاضیدان و مهندس یونانی ، هرون الکساندریا اختراع شده است . او برای توصیف نظریه ها و آزمایش های خود دو کتاب نوشت که به Pneumatica معروفند.
نسخه جامعی از آثار وی که در سال ۱۹۰۳ توسط انتشارات Teubner منتشر شد ، در مورد مکانیزمی است که برای باز کردن درهای معبد استفاده شده است.

حالا میخواهیم ببینیم مکانیزم باز شدن درب های اتوماتیک معبد به چه صورت بوده؟

به این صورت که توسط آتش به مخازن بزرگ آب حرارت داده می‌شد و فشار بخار ناشی از آن به ظروف آب تعبیه شده در زیر زمین و یا در مجار دروازه منجر می‌شد تا آب (مخازن دوم) وارد مخازن تعریف شده که با یک سری طناب و قرقره به اهرم های متصل به در بودند وارد شود ، در این صورت با پر شدن مخزن از اب و پایین امدن آن قرقره ها عمل می‌کردند و درب باز می‌شد.
تاریخچه درب اتوماتیک
 
درهای اتوماتیک Heron از جمله بیش از ۸۰ وسیله مکانیکی بودند که وی برای کار با فشار آب ، بخار یا هوا آنها را طراحی کرد.
به گفته جوزف نیدام مورخ ۱۹۸۶در کتاب علم و تمدن در چین ، یک درب اتوماتیک فعال شده با سنسور پا در چین در قرن هفدهم ساخته شده است . امپراتور یانگ از سوئی ، که از سال ۶۰۴–۶۱۸ سلطنت می کرد ، این درب اتوماتیک را برای کتابخانه سلطنتی نصب کرده بود.
 

اولین درهای اتوماتیک مدرن

صحبت های بسیاری در این باره که اولین درب های اتوماتیک مدرن توسط چه کسانی ابداع شد وجود دارد طبق منابع دریافتی از چندین سایت معتبر خارجی همچون دسترسی خودکار و … به این نتیجه رسیدیم که علی رغم ارجاعات اولیه ، تنها در سال ۱۹۶۰ بود که دی هورتون و لو هیویت آمریکایی اولین درهای اتوماتیک را که امروز آنها را می شناسیم بعد از چهار سال تلاش در تگزاس با استفاده از محرک تشک نصب و به اجرا گذاشتند. اولین درهای کشویی اتوماتیک تجاری در همان سال در بازار ظاهر شد و صنعت جدیدی را پایه گذاری کرد.
در سراسر دهه ۱۹۶۰ ، درهای کشویی اتوماتیک به تدریج متداول شدند. با استفاده از پنوماتیک و با قابلیت شکست اضطراری و فعال سازی تشک کف برقی ، کاربرد آنها در ساختمانهای تجاری مانند بانکهای بزرگ ، هتلها و ساختمانهای عمومی مختلف به طور فزاینده ای گسترش یافت.

سنسور حرکتی

در دهه ۱۹۷۰ ، سنسور های حرکتی برای فعال کردن درهای کشویی اختراع شد ، همچنین مفهوم درب های چرخشی کم مصرف مطرح شد و اولین درهای با دسترسی آسان برای افراد معلول ساخته شد.

تاریخچه درب اتوماتیک گردان

در دهه ۱۹۸۰ ، حسگرهای مادون قرمز فعال به دلایل ایمنی بالا در صنعت در های اتوماتیک معرفی شدند ، در همنی حین درهای اتوماتیک گردان راه اندازی شدند و فعالیت سنسور تشخیص حرکت به یک استاندارد در صنعت درهای کشویی تبدیل شد.

تاریخچه درب اتوماتیک تاشو

اولین درب اتوماتیک تاشو در دهه ۱۹۹۰ اختراع شد ، زمانی که صنعت درب اتوماتیک به یک نیروی جهانی تبدیل شد. حسگرهای مادون قرمز فعال به سرعت در انواع درب های اتوماتیک مورد استفاده قرار گرفتند.
تاریخچه درب اتوماتیک تاشو
 
امروزه درهای اتوماتیک را تقریباً در هر ساختمان تجاری می توان یافت. باز شدن سحرآمیز درب، در هنگام نزدیک شدن و بسته شدن جادویی در با استفاده از سنسورهای نوری یا حرکتی ، علاوه بر اینکه نظر ها را به خود جلب میکند و زیبایی خاصی را شامل می‌شود، باعث تسهیل در رفت و آمد نیز میگردد.

منابع:

admin
ارسال دیدگاه